Top results in each class are given on this page, select the required class name to access full placings.
Competition results including scores are available - select the name from the summary lists printed on this page after F1P-Junior and F1E-Junior.
FAI World Cup 2013 top positions for class F1A
1 Mikhail Kosonozhkin RUS 222 JP-1 BD-1 SF-1 SL-1 NC-2 HL-2 SE-3 SW-3 BC-4 EU-1 NO-5 HO-12 HI-17 PO-24 SZ-5 DK-7 2 Sergey Makarov RUS 204 MM-1 ZM-1 AA-1 NA-2 PO-3 EU-1 KW-16 3 Borislav Bardarov BUL 198 MS-1 BU-1 IC-1 HG-2 SF-10 PR-13 4 Roland Koglot SLO 189 MC-1 CT-1 JP-2 SZ-3 IK-1 KW-7 MS-6 SM-7 MM-12 PR-19 NA-21 5 Per Findahl SWE 187 AC-1 SC-1 SE-2 PR-2 SZ-4 EU-1 MC-4 SW-4 BD-8 NO-13 DK-19 6 Robert Lesko CRO 185 NA-1 SB-1 SZ-2 BD-2 MM-5 MC-5 SM-8 KW-14 PR-15
1 Petra Meglaj CRO 207 SF-1 SB-1 PR-1 SA-1 KW-1 NA-1 BD-2 SZ-2 IK-2 HO-3 MS-3 EU-3 2 Alexey Khoroshev RUS 204 AA-1 ZM-1 HM-1 MK-1 AN-0 NL-4 CB-0 3 Vaclav Papez CZE 204 NC-1 JP-1 HO-1 EU-1 4 Miha Lemut SLO 186 SL-1 SM-1 HO-2 MC-2 PR-2 SA-2 SB-4 SF-8 5 Mikhail Lomov RUS 186 SZ-1 PO-1 JP-2 AA-2 AN-2 HI-2 BD-3 NL-7 6 Samuel Zachara SVK 168 BD-1 NC-2 SL-2 JP-3 SU-4 HO-6 HG-3 SZ-3
1 Alexander Andriukov USA 211 MM-1 KW-1 SR-1 HL-1 EU-19 PT-1 NA-2 2 Andrey Burdov RUS 210 NL-1 DK-1 NO-1 MK-1 EU-5 HM-4 HI-4 ZM-11 SE-8 AN-7 3 Soniboj Sabo BIH 192 MC-1 SA-1 MS-1 HG-2 PR-4 DZ-7 4 Svetozar Gostojic SRB 189 DZ-1 SB-1 BD-1 PR-2 SL-2 MC-5 SM-5 5 Stepan Stefanchuk UKR 181 JP-1 MM-2 AN-2 HO-2 EU-4 SF-4 SU-8 NA-15 6 Timur Useinov RUS 178 HI-1 HM-2 NO-2 MK-2 NL-14 CB-8
1 Andriy Stefanchuk UKR 202 SF-1 SU-1 AN-1 SL-1 CB-1 2 Bojan Gostojic SRB 201 DZ-1 SB-1 SM-1 PR-1 MC-1 SZ-2 3 Thomas Mackus LTU 200 SZ-1 BD-1 BC-1 DK-1 SE-1 HL-1 4 Bartlomiej Bilewicz POL 193 JP-1 HG-1 HO-1 SU-2 DZ-2 SL-2 5 Pavel Lomov RUS 192 PO-1 AA-1 HI-1 NL-2 JP-2 HM-2 BD-2 PT-1 SF-5 SZ-0 AN-2 6 Julien Laty FRA 178 EU-1 CT-1 PO-2 PT-1 SF-3
1 Artem Babenko UKR 192 MM-1 AN-1 NA-1 NL-3 EU-5 HI-6 KW-6 2 Viacheslav Aleksandrov UKR 188 CB-1 AC-1 EU-2 AN-2 SC-2 ZM-7 HM-6 HI-3 3 Alan Jack GBR 183 SH-1 EQ-1 MM-2 DK-2 PO-3 NA-3 PT-1 4 Yuri Perchuk RUS 182 DK-1 SE-1 AL-1 MK-3 HI-4 EU-10 HM-10 NO-2 5 Darijo Jermol CRO 180 MC-1 PR-1 SA-2 SB-2 DZ-3 6 Zeljko Grepl CRO 180 SM-1 SA-1 IK-2 MS-2
1 Heikki Salminen FIN 202 EU-1 SE-1 SW-1 NO-1 BC-1 DK-3 2 Ron Assmuss GER 192 SZ-1 PO-1 SF-1 EU-2 SE-2 EF-2 3 Andreas Lindner GER 181 DK-1 HL-1 BC-2 SW-2 SE-4 EU-5 4 Zeljko Grepl CRO 151 SA-1 MS-1 SM-1 5 Bernie Crowe USA 151 MM-1 KW-1 SR-1 6 Trevor Grey GBR 100 SH-1 EQ-1
1 Taron Malkhasyan USA 150 KW-1 MM-1 SR-1 2 Dmitry Siromyatnikov RUS 76 NL-1 AA-4 3 Alexandr Kuznecov RUS 66 AA-2 NL-3 4 Sarmat Mamitov RUS 61 AA-2 NL-4 5 Andrey Vyazov RUS 51 AA-1 6 Gleb Radchenko UKR 50 ZM-1
country | numbers flying in |  Jury report | ||||||||||
organiser | venue | F1A | F1A-junior | F1B | F1B-junior | F1C | F1Q | F1P-junior | links | |||
KW | Kiwi Cup of New Zealand | NZL | USA | February 9-11 | 43 | 1 | 40 | 1 | 15 | 1 | 1 | |
NA | North American Cup | CAN | USA | February 12 | 42 | 1 | 38 | 0 | 9 | 0 | 0 | |
MM | Maxmen International | USA | USA | February 14-18 | 50 | 2 | 52 | 2 | 19 | 8 | 1 | Jury report |
SW | Swedish Moose Cup | SWE | FIN | March 7 | 33 | 2 | 15 | 2 | 3 | 3 | 0 | Jury report |
BC | Bear Cup | FIN | FIN | March 9-10 | 44 | 6 | 17 | 3 | 2 | 3 | 0 | Jury report |
HL | Holiday on Ice | NOR | NOR | March 16-17 | 30 | 0 | 19 | 1 | 2 | 2 | 0 | Jury report |
SC | Southern Cross Cup | AUS | AUS | March 25-27 | 8 | 0 | 12 | 0 | 7 | 0 | 0 | Jury report |
AC | Australian Free Flight Championships | AUS | AUS | March 27-31 | 9 | 0 | 13 | 0 | 5 | 0 | 0 | Jury report |
PI | Passover Cup - Israel Free Flight Competition | ISR | ISR | March 29-30 | 42 | 9 | 21 | 5 | 5 | 0 | 0 | Jury report |
NL | Naloev Cup | RUS | RUS | April 16-20 | 61 | 17 | 47 | 8 | 28 | 0 | 10 | Jury report |
NC | Novohrad Cup | SVK | SVK | April 20 | 54 | 16 | 22 | 4 | 9 | 0 | 0 | Jury report |
JP | 28th Jihocesky Pohar, South Bohemian Cup | CZE | CZE | May 4 | 99 | 16 | 39 | 7 | 19 | 0 | 0 | Jury report |
SH | Stonehenge Cup | GBR | GBR | May 11-12 | 15 | 0 | 12 | 1 | 4 | 3 | 0 | Jury report |
SZ | Szabó Miklós Memorial Contest of Hungary | HUN | ROU | May 11 | 63 | 14 | 27 | 4 | 12 | 8 | 0 | Jury report |
BD | 3rd Budapest Cup of Hungary | HUN | ROU | May 12 | 53 | 15 | 19 | 3 | 6 | 6 | 0 | Jury report |
ZM | Zmiev Cup | UKR | UKR | May 17-20 | 33 | 6 | 27 | 2 | 20 | 0 | 2 | Jury report |
SM | 30th Srem Cup | SRB | SRB | May 24-26 | 33 | 12 | 10 | 4 | 4 | 2 | 0 | Jury report |
IC | Istanbul Free Flight Cup | TUR | TUR | June 7-9 | 13 | 2 | 9 | 1 | 1 | 0 | 0 | Jury report |
SE | Swedish Cup | SWE | SWE | June 27 | 44 | 3 | 36 | 2 | 6 | 8 | 0 | Jury report |
DK | Danish Cup | DEN | SWE | June 28 - July 1 | 42 | 3 | 33 | 2 | 6 | 8 | 0 | Jury report |
HG | Harghita Cup | ROU | ROU | June 29-30 | 47 | 18 | 20 | 6 | 7 | 0 | 0 | Jury report |
NO | Norwegian Cup | NOR | SWE | June 30 | 28 | 2 | 26 | 1 | 4 | 3 | 0 | Jury report |
SF | Sofia Cup | BUL | BUL | July 4-7 | 49 | 25 | 16 | 9 | 5 | 1 | 0 | Jury report |
MA | MMM FAI 14-Rounder | USA | USA | July 13-14 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | Jury report |
MG | Mongolia Cup | MGL | MGL | July 15-22 | 16 | 5 | 9 | 0 | 5 | 0 | 2 | Jury report |
AN | 33rd Antonov Cup | UKR | UKR | July 19-20 | 39 | 5 | 31 | 4 | 16 | 0 | 0 | Jury report |
CB | The Commonwealth Cup of Belarus | BLR | UKR | July 20-21 | 25 | 4 | 15 | 3 | 11 | 0 | 0 | Jury report |
HC | Huron Cup | CAN | CAN | July 20-21 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | |
PO | Poitou-Moncontour | FRA | FRA | July 29-30 | 93 | 9 | 55 | 6 | 18 | 3 | 0 | |
PT | Poitou | FRA | FRA | July 31-Aug 1 | 0 | 0 | 80 | 6 | 29 | 0 | 0 | Jury report |
SU | The Summer Cup | POL | POL | August 16-18 | 33 | 9 | 20 | 7 | 7 | 0 | 0 | Jury report |
MS | 49th Mostar Cup | BIH | BIH | August 17 | 28 | 10 | 6 | 0 | 3 | 4 | 0 | Jury report |
IK | Memorijal Izet Kurtalic | BIH | BIH | August 24 | 28 | 8 | 9 | 0 | 3 | 0 | 0 | Jury report |
CC | Canada Cup | CAN | CAN | August 24-25 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | Jury report |
SL | Salonta Cup | ROU | ROU | August 24-25 | 41 | 13 | 13 | 4 | 4 | 3 | 0 | Jury report |
AA | Alania Cup | RUS | RUS | August 27-31 | 31 | 9 | 26 | 4 | 18 | 0 | 7 | Jury report |
EF | 44th Internationaler Eifelpokal | GER | GER | August 29 - September 1 | 54 | 2 | 37 | 2 | 10 | 3 | 0 | Jury report |
SA | Siscia Cup | CRO | CRO | August 30 - September 1 | 15 | 7 | 7 | 1 | 4 | 7 | 0 | Jury report |
SB | 16th Kup of Slavonija and Baranja | CRO | CRO | September 9 | 24 | 9 | 12 | 4 | 3 | 0 | 0 | Jury report |
HI | Free Flight Holiday of Indonesia | INA | UKR | September 8-9 | 34 | 5 | 21 | 4 | 17 | 0 | 0 | |
HM | Free Flight Holiday of Mongolia | MGL | UKR | September 13-14 | 37 | 6 | 38 | 4 | 19 | 0 | 0 | |
BU | Bulgaria Cup | BUL | BUL | September 13-15 | 14 | 4 | 5 | 2 | 3 | 0 | 1 | Jury report |
MK | Mikhail Knyazev Memorial of Belarus | BLR | RUS | September 20-24 | 13 | 3 | 14 | 2 | 6 | 0 | 1 | Jury report |
IS | Sukkot Open - Israel Free Flight Competition | ISR | ISR | September 20-21 | 43 | 11 | 19 | 3 | 5 | 0 | 0 | Jury report |
HO | Hogo Cup | SVK | SVK | September 21 | 42 | 11 | 14 | 2 | 8 | 0 | 0 | Jury report |
PR | World Cup Prilep Trophy of Prilep | MKD | MKD | September 28 | 40 | 8 | 16 | 2 | 3 | 0 | 0 | Jury report |
EQ | Equinox Cup | GBR | GBR | September 28-29 | 10 | 0 | 9 | 0 | 3 | 2 | 0 | Jury report |
MC | World Cup Macedonia | MKD | MKD | September 29 | 38 | 8 | 16 | 2 | 3 | 0 | 0 | Jury report |
DZ | 47th Memorial Djordje Zigic | SRB | SRB | October 12 | 17 | 6 | 13 | 6 | 10 | 0 | 0 | |
CT | 7th Trofeo Cittâ di Capannori | ITA | ITA | October 12-13 | 14 | 0 | 14 | 2 | 9 | 0 | 0 | Jury report |
AL | Anatolian Cup | TUR | TUR | October 12-13 | 6 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 0 | Jury report |
SR | Sierra Cup | USA | USA | October 13-15 | 20 | 1 | 23 | 0 | 8 | 1 | 1 | Jury report |
EU | Eurofly | SUI | SUI | October 26-27 | 56 | 7 | 85 | 6 | 23 | 9 | 0 | Jury report |
1 Marian Popescu ROU 184 NS-1 CP-1 PE-2 MR-4 PC-3 FB-4 RB-4 OB-5 PM-7 UE-7 TC-12 GC-11 VL-19 2 Frantiszek Kanczok POL 154 UE-1 GC-2 MR-3 OB-7 FB-8 TZ-9 3 Stanislaw Kubit POL 154 GC-1 TZ-2 PM-3 NS-5 PE-9 FB-15 UE-3 4 Christian Winker (J) GER 151 PM-1 VL-2 FB-3 PE-6 CP-7 OB-10 5 Peter Brocks USA 147 CA-1 MR-2 KE-3 PE-8 PM-11 6 Ian Kaynes GBR 138 RB-1 KE-2 TC-4 GC-8 CP-10 VL-12 UE-12
1 Christian Winker GER 205 PM-1 PE-1 VL-1 FB-1 CP-2 OB-3 MR-9 NS-10 2 Zorin Valeanu ROU 196 PC-1 TC-1 RB-1 MR-2 GC-2 VL-3 NS-8 FB-0 3 Konrad Zurowski POL 176 CP-1 UE-1 TZ-1 MR-5 NS-7 GC-4 4 Marta Vysoka CZE 174 RA-1 NS-2 UE-2 FB-2 MR-3 PC-3 PM-5 PE-5 TC-5 RB-0 5 Florian Winker GER 166 MR-1 OB-1 FB-3 NS-4 CP-4 VL-4 6 Mihnea Niculescu ROU 125 OB-2 TC-3 CP-3 MR-6 PC-5 VL-0
country | numbers flying in |  Jury report | |||||
organising | venue | F1E | F1E junior | links | |||
KE | Kiwi Cup of New Zealand | NZL | USA | February 11 | 6 | 0 | Jury report |
CA | Maxmen California Cup | USA | USA | February 14 | 5 | 0 | |
RA | Spring Cup I | CZE | CZE | March 23 | 21 | 2 | Jury report |
RB | Spring Cup II | CZE | CZE | March 24 | 19 | 2 | Jury report |
OB | World Cup | GER | GER | April 20 | 46 | 7 | |
FB | Föhrlberg Cup | GER | GER | April 21 | 41 | 5 | |
TC | Cupa Turda World Cup | ROU | ROU | May 25 | 43 | 9 | |
PC | Memorial Popa Crangu World Cup | ROU | ROU | May 26 | 32 | 9 | |
CP | 8th Coppa Primavera 2013 | ITA | ITA | June 22 | 40 | 8 | Jury report |
VL | 3rd Volare Lessini | ITA | ITA | June 23 | 39 | 7 | Jury report |
ME | MMM FAI 14-Rounder | USA | USA | July 15 | 4 | 0 | Jury report |
MR | Martin Cup | SVK | SVK | August 25 | 75 | 22 | |
NS | World Cup Nosko Memorial | SVK | SVK | August 30 | 66 | 19 | |
PE | 9th Poitou Charentes | FRA | FRA | September 14/15 | 39 | 9 | |
PM | Poitou - Moncontour | FRA | FRA | September 15 | 39 | 9 | |
UE | Friendship Cup of Ukraine | UKR | POL | September 20 | 36 | 8 | |
TZ | Toszek Cup | POL | POL | September 21 | 29 | 7 | |
GC | Governor's Cup | POL | POL | September 22 | 35 | 10 |