Top results in each class are given on this page, select the required class name to access full placings.
Competition results including scores are available - select the name from the summary lists printed on this page after F1C and F1E.
FAI World Cup 2007 top positions for class F1A
1 Roland Koglot SLO 158 PZ-1 PT-1 SA-1 DZ-1 IC-1 EU-3 KC-4 SF-4 IK-6 SW-7 SM-16 VK-2 2 Mikhail Kosonozhkin RUS 157 KC-1 EU-1 ME-1 IC-1 SZ-15 EF-17 3 Per Findahl SWE 134 DK-1 KC-2 SH-2 VK-3 AL-3 BL-5 ES-6 ME-6 BS-16 BC-22 4 Bohuslav Ryz CZE 128 VK-1 PZ-2 SZ-3 DZ-3 BK-4 VS-9 5 Mikael Holmbom SWE 128 SE-1 AL-1 BC-4 ME-10 6 Yaron Kraus ISR 125 BS-1 IS-1 EF-10
1 Janis Zarins LAT 155 BC-1 PZ-1 SE-1 ES-1 EF-2 EU-3 BL-5 2 Martin Meisalu EST 132 DK-1 BL-2 BC-2 ES-4 SE-4 3 Tamas Horvath HUN 131 DZ-1 SA-1 PZ-3 VJ-6 SM-3 4 Denis Sinskiy RUS 127 BS-1 AV-1 ID-3 5 Tarik Jusufbasic BIH 123 IK-1 SA-2 KC-3 6 Jozef Rogovsky SVK 115 PZ-2 LC-2 VS-3 BK-3
1 Ivan Kolic SRB 159 BS-1 IK-1 BU-1 DZ-1 IC-2 PB-2 PL-2 ES-3 EU-6 BL-5 SA-5 PT-18 SM-3 SF-3 2 Igor Vivchar UKR 152 IC-1 SM-1 AN-1 AV-2 IS-9 ID-8 EF-13 PZ-12 BS-3 3 Bernd Silz GER 147 PT-1 KC-1 VS-2 VK-3 PZ-4 EU-8 SZ-9 VJ-7 4 Michael Woolner GBR 144 PL-1 BC-1 SH-2 BL-2 EU-3 EF-7 BS-19 5 Vladislav Urban CZE 134 LC-1 VK-1 KC-3 PZ-6 VS-5 DZ-5 EF-16 6 Anatoli Ribchenkov GEO 129 ID-1 AL-1 AV-4 IC-7
1 Oskar Findahl SWE 150 ME-1 SH-1 DK-1 VJ-1 SE-1 2 Oleksandr Kulakovskyy UKR 150 ID-1 BS-1 AV-1 EU-4 3 Mariana Savova BUL 150 SF-1 PB-1 AL-1 BU-2 4 Philipp Seifert GER 150 AC-1 SC-1 SZ-1 EF-2 5 Tomas Mackus LTU 140 BL-1 PZ-1 ES-2 SE-2 BC-2 EF-3 6 Haris Jusufbasic BIH 100 IK-1 VK-1 SA-1
1 Reinhard Truppe AUT 159 EU-1 VS-1 EF-1 SW-1 SF-1 IK-1 SA-1 PZ-2 IC-1 KC-3 PT-3 SM-3 BS-5 LC-5 VJ-3 VK-5 2 Eugene Verbitsky UKR 159 MM-1 SR-1 AN-1 IC-1 PZ-8 BS-2 3 Gabor Zsengeller HUN 154 LC-1 VK-1 DZ-1 VJ-2 SL-2 EU-8 KC-11 PZ-4 SM-2 SA-3 4 Damjan Zulic SLO 144 SM-1 BU-1 PB-2 IC-1 SF-2 5 Artem Babenko UKR 138 PZ-1 AV-2 AN-2 ID-3 MM-4 SR-10 6 Viktor Semenyaga UKR 133 ID-1 BL-2 DZ-2
1 Frank Pollard USA 101 UQ-1 MM-1 2 Teppo Sarpila FIN 75 PZ-1 UQ-4 3 Trevor Grey GBR 50 SH-1 3 Andreas Lindner GER 50 SZ-1 5 Richard A Ivers USA 41 UQ-2 6 Dick J Ivers USA 30 UQ-3
numbers flying in |  Jury report | |||||||||
F1A | F1A-junior | F1B | F1B-junior | F1C | F1Q | links | ||||
MM | Maxmen International | USA | February 16-19 | 41 | 4 | 49 | 0 | 24 | 2 | |
PL | Philippe Lepage | FRA | February 24 | 0 | 0 | 21 | 2 | 0 | 0 | Jury report |
BC | Bear Cup | FIN | March 3 | 56 | 11 | 19 | 3 | 5 | 0 | |
ME | Matfors VT International | SWE | March 24-25 | 22 | 1 | 9 | 1 | 0 | 0 | Jury report |
AC | Australian Free Flight Society Championships | AUS | April 6-9 | 8 | 0 | 16 | 1 | 3 | 0 | Jury report |
SC | Southern Cross Cup | AUS | April 10-11 | 7 | 0 | 10 | 1 | 2 | 0 | Jury report |
LC | City Cup of Lucenec | SVK | April 14 | 51 | 10 | 11 | 0 | 14 | 0 | Jury report |
IC | Istanbul Cup | TUR | April 21-22 | 15 | 0 | 13 | 0 | 5 | 0 | Jury report |
EM | Argentina World Cup | ARG | April 27-30 | 17 | 0 | 16 | 0 | 4 | 0 | |
BL | Baltic Cup | LTU | April 28 | 50 | 11 | 25 | 5 | 14 | 0 | Jury report |
ES | Estonian Free Flight Cup | EST | April 29-30 | 44 | 9 | 21 | 5 | 9 | 0 | Jury report |
SM | 24th Srem Cup | SRB | May 11-13 | 32 | 7 | 11 | 0 | 11 | 0 | Jury report |
SH | Stonehenge Cup | GBR | May 12-13 | 20 | 1 | 15 | 1 | 5 | 2 | Jury report |
SE | Swedish Cup | SWE | May 17-20 | 40 | 7 | 21 | 3 | 6 | 0 | Jury report |
VS | 22nd Jihocesky Pohar | CZE | May 18-20 | 65 | 15 | 24 | 2 | 16 | 0 | Jury report |
DK | Nordic Cup of Denmark | DEN | May 19-20 | 29 | 3 | 14 | 2 | 5 | 0 | Jury report |
SF | Sofia Cup | BUL | May 24-26 | 17 | 1 | 11 | 1 | 10 | 0 | Jury report |
ID | Idea Cup - Belarus | BLR | May 25-27 | 27 | 9 | 16 | 3 | 7 | 0 | Jury report |
PZ | 23rd Puszta Cup | HUN | June 2-3 | 85 | 12 | 38 | 3 | 21 | 1 | Jury report |
PB | Prilep - Brand Cup | MKD | June 9-10 | 15 | 3 | 12 | 3 | 3 | 0 | Jury report |
DZ | Djordje Zigic | SRB | June 16 | 15 | 1 | 10 | 0 | 4 | 0 | |
BS | Black Sea Cup | UKR | June 21-24 | 89 | 10 | 64 | 3 | 41 | 0 | Jury report |
AN | Antonov Cup | UKR | July 6-9 | 20 | 3 | 10 | 2 | 11 | 0 | Jury report |
BK | 17th Black Cup | POL | July 8 | 19 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | Jury report |
HC | Huron Cup | CAN | July 14-15 | 6 | 1 | 5 | 0 | 3 | 0 | |
VJ | Voros Jeno Memorial Contest | HUN | July 14 | 69 | 12 | 21 | 3 | 11 | 0 | Jury report |
VK | 5th Memorijal Vilima Kmocha | CRO | July 21-22 | 43 | 9 | 14 | 2 | 11 | 0 | Jury report |
UQ | US Nationals Electric | USA | July 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | Jury report |
PT | Poitou | FRA | August 2-4 | 76 | 3 | 35 | 2 | 14 | 0 | |
SL | Cupa Salonta | ROU | August 10-12 | 39 | 7 | 6 | 0 | 4 | 0 | Jury report |
IK | Memorijal Izet Kurtalic | BIH | August 12 | 23 | 6 | 22 | 3 | 5 | 0 | Jury report |
SW | Summer Cup | POL | August 18-19 | 35 | 14 | 13 | 5 | 13 | 0 | Jury report |
IS | Negev Open - Israeli Free Flight Championship | ISR | August 24-25 | 62 | 14 | 21 | 2 | 4 | 0 | Jury report |
SZ | 4th Salzland Cup | GER | August 24-26 | 62 | 5 | 34 | 1 | 13 | 2 | Jury report |
EF | 38th Internationaler Eifel Pokal | GER | August 30 - Sept 2 | 82 | 14 | 62 | 9 | 12 | 0 | Jury report |
SA | Siscia Cup | CRO | September 7-9 | 30 | 5 | 21 | 2 | 11 | 0 | Jury report |
AV | Aviaprom Cup | RUS | September 13-16 | 41 | 4 | 35 | 3 | 18 | 0 | |
CC | Canada Cup | CAN | September 15-16 | 7 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | Jury report |
BU | Bulgaria Cup | BUL | September 20-22 | 23 | 4 | 13 | 3 | 11 | 0 | Jury report |
SR | Sierra Cup | USA | October 13-14 | 26 | 1 | 30 | 2 | 19 | 0 | Jury report |
AL | Anatolian Free Flight Cup | TUR | October 13-14 | 14 | 1 | 10 | 1 | 0 | 0 | Jury report |
KC | Krka Cup | SLO | October 19-21 | 64 | 13 | 23 | 2 | 21 | 0 | Jury report |
EU | Eurofly | SUI | October 27-28 | 72 | 9 | 56 | 7 | 22 | 0 | Jury report |
1 Marian Popescu ROU 152 TC-1 CP-1 FB-2 PE-2 LP-5 NM-18 PU-6 OB-7 CS-2 PC-6 2 Ivan Treger SVK 150 GC-1 LP-1 MS-2 HA-2 CV-17 NM-20 TZ-5 3 Fritz Mang AUT 149 MS-1 TZ-1 OB-2 NM-11 HA-11 PC-17 TC-24 FB-15 GC-2 CV-3 4 Stanislaw Kubit POL 140 OB-1 HA-1 PC-3 CS-5 TZ-8 CV-18 GC-13 CP-12 TC-13 5 Vojtech Zima CZE 117 HB-1 LP-2 TC-9 CV-6 CS-7 GC-10 CP-8 MS-21 PC-22 NM-2 HA-3 6 Florian Draghici ROU 108 PC-2 CP-2 NM-7 FB-9 LP-15 CS-6
1 Dominika Drmlova SVK 152 HA-1 TZ-1 CP-1 MS-1 TC-2 GC-1 HB-2 2 Monika Sowa POL 140 NM-1 MS-1 GC-2 PC-4 TZ-2 CV-2 LP-3 3 Jakub Drmla SVK 123 CV-1 HA-2 CP-3 TZ-3 LP-4 TC-5 GC-4 4 Armin Mang AUT 123 PC-1 NM-2 MS-3 CV-4 LP-6 5 Josef Filip CZE 123 LP-1 HB-1 TC-6 HA-3 6 Jakub Matisek SVK 112 CS-1 LP-2 MS-5 TC-7 CV-6 NM-3
numbers flying in |  Jury report | |||||
F1E | F1E junior | links | ||||
CA | F1E California Cup | USA | February 13 | 7 | 0 | |
HA | Winter Cup I | CZE | March 17 | 26 | 7 | Jury report |
HB | Winter Cup II | CZE | March 18 | 12 | 4 | Jury report |
OB | World Cup | GER | April 14 | 33 | 6 | Jury report |
FB | Föhrlberg Cup | GER | April 15 | 30 | 6 | Jury report |
CP | 2 Coppa Primavera | ITA | May 4-5 | 28 | 5 | Jury report |
CS | 7 Coppa Monte Sisemol | ITA | May 5-6 | 28 | 3 | Jury report |
MS | Mikulas Cup | HUN | May 19 | 42 | 13 | Jury report |
CV | Cavalloni Cup | HUN | May 20 | 36 | 13 | Jury report |
PC | Memorial Popa Crangu | ROU | August 25-26 | 59 | 14 | |
TC | Turda Cup | ROU | August 30-31 | 81 | 20 | |
LP | F1E Liptov Cup | SVK | September 15 | 40 | 11 | Jury report |
NM | F1E Memorial of Peter Nosko | SVK | September 16 | 41 | 12 | Jury report |
TZ | 2nd Toszek Cup | POL | September 22 | 27 | 6 | Jury report |
GC | 8th Governor's Cup | POL | September 23 | 32 | 10 | Jury report |
PE | 1st F1E Poitou Charentes | FRA | September 29 | 21 | 6 | |
PU | Poitou F1E | FRA | September 30 | 17 | 4 |