FAI Free Flight World Cup 2011

FF WCup


Last update of this page: 21 November 2011

Top results in each class are given on this page, select the required class name to access full placings.

Competition results including scores are available - select the name from the summary lists printed on this page after F1P-Junior and F1E-Junior.

FAI World Cup 2011 top positions for class F1A


 1   Mikhail Kosonozhkin      RUS 160 EU-1  ER-1  VJ-1  BC-1  HL-1  VS-3  KC-3  SM-3  PT-5  MV-6  BS-8  EM-13 LA-20 ED-3 
 2   Roland Koglot            SLO 158 EM-1  LC-1  SL-1  MM-1  MS-1  AZ-1  PR-1  ED-2  KC-2  CR-2  VJ-4  SM-7  LU-14 BS-20 MR-24 EU-11
 3   Yuri Titov               RUS 147 LA-1  NL-1  EM-2  BS-2  AN-2  LU-13 MK-4  WS-2 
 4   Nikolay Lomov (J)        RUS 145 BS-1  ZM-1  LA-2  EU-7  MK-8  KC-17
 5   Per Findahl              SWE 144 KC-1  MV-1  BC-2  AZ-2  HL-5  SL-6  DK-6  EM-10 HA-18 SE-5 
 6   Phil Mitchell            AUS 131 SC-1  AC-1  MM-3  AZ-7  EM-14

FAI World Cup 2011 top positions for class F1A-Junior


 1   Daniel Rossler           CZE 156 SU-1  VJ-1  SE-1  DZ-2  VS-3 
 2   Nikolay Lomov            RUS 154 KC-1  LA-1  BS-1  ZM-1  EU-1  MK-2 
 3   Willi Herwig             GER 154 VS-1  DK-1  EF-1  ED-2  SE-3  ER-2 
 4   Slavko Savic             SRB 153 MR-1  PR-1  EM-1  SA-2  BU-2  IK-2  DZ-4  MS-3 
 5   Nikolay Bardarov         BUL 152 DZ-1  BU-1  IC-1  CR-3  SA-6  SF-1 
 6   Alexey Khoroshev         RUS 151 LU-1  AN-1  MK-1  WS-1  LA-3  NL-2  ZM-2 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1B


 1   Alexander Andriukov      USA 163 EU-1  AZ-1  HL-1  EF-4  MM-5  BD-6  SR-12
 2   Anatoli Ribchenkov       GEO 158 MM-1  LA-1  IC-1  BD-3  ZM-4  SM-4  LU-5  EM-8  AZ-14
 3   Bernd Silz               GER 156 ER-1  VJ-1  LC-1  EU-2  VS-24 EF-6 
 4   Andrey Burdov            RUS 156 SR-1  LU-1  MK-1  EM-2  BD-2  LA-16 NL-10
 5   Danko Sokolic            CRO 154 ED-1  DZ-1  PR-1  MS-2  KC-4  IK-4 
 6   Radoje Blagojevic        SRB 141 SA-1  BU-1  KC-2  DZ-2  IK-3  EM-14 MS-3  SM-12 MR-4  SF-3 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1B-Junior


 1   Bartolomiej Skibicki     POL 152 BL-1  SU-1  LC-1  HA-1  VS-2  VJ-2  MR-2 
 2   Slavko Savic             SRB 151 VJ-1  SM-1  EM-1  BU-1 
 3   Andriy Stefanchuk        UKR 151 EU-1  ER-1  ZM-1  ED-3 
 4   Jurijs Ancans            LAT 150 HL-1  MV-1  ED-1  BC-1  BL-2  ER-3  LC-3  VS-5 
 5   Bojan Gostojic           SRB 150 DZ-1  IK-1  SA-1  PR-1 
 6   Sevak Malkhasyan         USA 150 AZ-1  MM-1  BD-1  SR-1 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1C


 1   Eugene Verbitsky         UKR 159 EU-1  MM-1  SR-1  BS-3  LA-4  AZ-4 
 2   Reinhard Truppe          AUT 156 BS-1  KC-1  MS-1  CR-1  VS-2  AZ-2  LU-2  MM-2  CL-1  EF-3  EU-4  LC-4  VJ-7  LA-11 IK-3  MR-1 
 3   Laszlo Patocs            HUN 156 VJ-1  DZ-1  SL-1  LC-2  CR-2  VS-7  HA-4 
 4   Gabor Zsengeller         HUN 154 SM-1  HA-1  SE-1  KC-2  DK-2  VJ-3  EU-9  SL-4 
 5   Artem Babenko            UKR 148 AZ-1  WS-1  ZM-2  BS-4  LA-7 
 6   Vladimir Sychov          SLO 146 EM-1  SA-1  SM-2  WS-4  KC-4 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1Q


 1   Andreas Lindner          GER 152 ED-1  ER-1  HL-1  EU-2 
 2   Matti Lihtamo            FIN 150 BL-1  DK-1  EF-1  SE-1  ED-2  BC-2  EU-3 
 3   Ron Assmuss              GER 133 EU-1  ER-2  VJ-2  ED-3 
 4   Heikki Salminen          FIN 101 KC-1  BC-1 
 5   Zeljko Grepl             CRO  81 SA-1  KC-3 
 6   Gerd Assmus              GER  52 ED-4  ER-4 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1P-Junior


 1   Alexander Ponomarev      UKR 151 BS-1  LA-1  ZM-1  LU-1 
 2   Taron Malkhasyan         USA 150 AZ-1  MM-1  SR-1 
 3   Andrey Viazov            RUS  90 NL-1  BS-2 
 4   Gleb Radchenko           UKR  70 LU-2  LA-3 
 5   Luca Aringer             AUT  50 EF-1 
 6   Luka Akopov              RUS  50 MK-1 

F1A/B/C contests included in the 2011 results

numbers flying in Jury report
F1AF1A-juniorF1BF1B-juniorF1CF1QF1P-juniorlinks
AZAnselmo Zeri Memorial Dutch World CupNEDFebruary 12-14 30 0 45 1 17 5 1Jury report
MMMaxmen InternationalUSAFebruary 15-21 34 2 48 2 18 0 1Jury report
PL8th Philippe LepageFRAFebruary 26 0 0 16 1 0 0 0Jury report
MRMura CupSLOMarch 11-13 47 12 8 3 1 0 0Jury report
HLHoliday on IceNORMarch 12-13 43 4 23 1 2 2 0Jury report
MVMatfors VT InternationalSWEMarch 15-16 13 4 17 1 1 0 0Jury report
BCBear CupFINMarch 19-20 51 5 24 2 6 3 0
ICIstanbul Free Flight CupTURApril 15-17 8 4 12 4 0 0 0Jury report
LCLucenec CupSVKApril 16 41 6 20 5 11 0 0
EMEmbalse World CupARGApril 30 - May 1 82 1 67 1 23 0 0
SHStonehenge CupGBRMay 14-15 19 0 21 0 4 5 0Jury report
VSSouth Bohemian CupCZEMay 21 88 19 52 12 22 0 0Jury report
SM28th Srem CupSRBMay 27-29 36 10 23 4 12 1 0Jury report
SCSouthern Cross CupAUSMay 30 - June 1 8 0 10 0 3 0 0Jury report
ABAustralian Free Flight Society ChampionshipsAUSJune 2-5 0 0 10 0 0 0 0Jury report
SFSofia CupBULJune 10-12 14 3 7 3 5 0 0
DZ44th Memorial Dorde ZigicSRBJune 18 24 8 7 1 6 0 0Jury report
NYNew York F1QUSAJune 25 0 0 0 0 0 1 0Jury report
NLNaloev CupRUSJune 27 - July 1 40 8 37 4 20 0 1Jury report
CRFF CRO CupCROJuly 2-3 31 10 11 1 4 0 0Jury report
AN31st Antonov CupUKRJuly 8-9 24 5 21 1 14 0 0Jury report
VJVörös Jenö Memorial ContestHUNJuly 9 79 12 30 7 21 6 0Jury report
WSWhite Stork Cup - LatviaLATJuly 10-11 16 4 14 3 12 0 0Jury report
HCHuron CupCANJuly 16-17 6 0 4 0 3 0 0
IKMemorijal Izet KurtalicBIHJuly 29-30 24 8 16 2 6 0 0Jury report
BLBaltic CupLTUJuly 30-31 29 7 19 6 12 1 0Jury report
MGMongolia CupMGLJuly 30 - August 5 29 1 12 0 8 0 0Jury report
HAHarghita CupROUAugust 4-5 35 10 15 3 8 0 0Jury report
PT34th PoitouFRAAugust 5-7 70 5 40 2 13 0 0
SLSalonta CupROUAugust 6-7 52 14 10 0 9 0 0Jury report
SUSummer CupPOLAugust 12-14 39 16 14 6 9 0 0Jury report
ZMZmiev CupUKRAugust 12-15 27 6 26 1 17 0 2Jury report
CCCanada CupCANAugust 13-14 6 0 7 0 3 0 0Jury report
MS47th Mostar CupBIHAugust 13-17 32 8 7 2 5 0 0Jury report
EREurope Coupe Revival / 28. Ikarus CupGERAugust 19-20 65 5 37 5 0 9 0Jury report
KZKietrz CupPOLAugust 20 22 7 9 4 7 3 0Jury report
CL5th Trofeo Citta di CapannoriITAAugust 20-21 13 0 9 0 8 0 0Jury report
EDEurope Coupe Revival / Dadalus Cup of SwitzerlandSUIAugust 21 67 6 42 5 0 9 0Jury report
EF42nd Eifel PokalGERAugust 25-28 41 4 31 2 13 1 2Jury report
MKMemorial Mikhail KnyazevRUSSeptember 1-5 19 3 20 1 13 0 1Jury report
SASiscia CupCROSeptember 2-4 36 11 10 3 3 6 0Jury report
SESwedish CupSWESeptember 3-5 38 8 17 3 8 2 0Jury report
DKNordic Cup of DenmarkDENSeptember 4 38 8 15 3 5 2 0Jury report
LAFree Flight Holiday - LatviaLATSeptember 9-11 52 10 37 2 23 0 5Jury report
BS5th Black Sea Cup - EstoniaESTSeptember 13-15 44 7 33 2 23 0 6Jury report
LUFree Flight Holiday - LithuaniaLTUSeptember 16-18 36 6 26 1 18 0 4Jury report
BUBulgaria CupBULSeptember 16-18 25 7 8 3 6 0 0Jury report
EQEquinox CupGBRSeptember 17-18 12 0 12 0 4 3 0Jury report
ALAnatolian Free Flight CupTUROctober 1-2 5 0 3 0 0 0 0Jury report
PRPrilep CupMKDOctober 1-2 21 6 6 1 2 0 0Jury report
BDBissonette Cup of DenmarkDENOctober 11-12 13 0 21 1 13 0 0Jury report
SRSierra CupUSAOctober 14-17 19 0 38 2 11 0 1Jury report
KCKrka CupSLOOctober 21-23 47 11 21 0 13 6 0Jury report
EUEuroflySUIOctober 29-30 88 8 76 6 22 12 0Jury report
ACAustralian Free Flight Society Championships part 2AUSOctober 29-30 6 0 0 0 2 0 0

The following contests were not flown:

26th Puszta Cup, Hungary, F1A F1B F1C F1Q
Negev Cup, Israel, F1A F1B F1C

FAI World Cup 2011 top positions for class F1E


 1   Andrei Anca (J)          ROU 161 OB-1  LX-1  PC-1  NM-9  MC-9  TC-9  ZB-10
 2   Alain Roux               FRA 158 RA-1  NM-1  CS-1  PC-2  PE-4  ZB-7  OB-7  FB-13 PM-5  TC-14
 3   Peter Brocks             USA 140 ZE-1  CA-1  BE-2 
 4   Stanislaw Kubit          POL 125 ZB-1  GC-2  OB-4  RB-4  TC-4  RA-13 FB-21 TZ-9  LX-10
 5   Mara Straffelini         ITA 124 RB-1  NM-2  PM-4  OB-8  CS-7  LX-16 PE-16 MC-15 RA-15
 6   Pierre Chaussebourg      FRA 110 CP-1  MC-2  PM-11 TC-15 LX-18 RA-17 PC-16 NM-15 CS-5 

FAI World Cup 2011 top positions for class F1E-Junior


 1   Andrei Anca              ROU 155 NM-1  LX-1  PC-1  OB-1  TC-1  ZB-2  MC-2 
 2   Mihnea Niculescu         ROU 133 MC-1  FB-1  PC-3  LX-6  TC-3  OB-2 
 3   Katarzyna Szymanska      POL 114 LX-2  TZ-2  NM-3 
 4   Konrad Zurowski          POL 103 GC-1  NM-4  LX-4  ZB-6  TZ-1 
 5   Aurelie Trachez          FRA  94 ZB-1  PE-2  PM-4  LX-5 
 6   Mikolaj Stryja           POL  81 NM-2  GC-2 

F1E contests included in the 2011 results

numbers flying in Jury report
F1EF1E juniorlinks
ZEAnselmo Zeri Memorial Dutch World CupNEDFebruary 12-14 6 0
CACalifornia Cup MaxmenUSAFebruary 15-21 4 0Jury report
OBWorld CupGERApril 9 48 6Jury report
FBFöhrlberg CupGERApril 10 48 6Jury report
RARana Spring Cup ICZEApril 23 34 1Jury report
RBRana Spring Cup IICZEApril 24 32 0Jury report
CP6th Coppa PrimaveraITAMay 14 19 2Jury report
PCMemorial Popa CringuROUMay 21 36 7Jury report
TCTurda CupROUMay 22 35 7Jury report
CS31st Coppa SismolITAJune 12 21 2Jury report
MCMartin CupSVKAugust 20 37 11
NMMemorial of Peter NoskoSVKAugust 21 39 11
LXLuxor Cup F1ESRBAugust 27 46 12
ZBZlatibor CupSRBAugust 28 51 14
GCGovernor's CupPOLSeptember 10 19 6Jury report
TZToszek CupPOLSeptember 11 23 8Jury report
PE7th Poitou CharentesFRASeptember 24 35 12Jury report
PMPoitou - Montcour F1EFRASeptember 25 34 11Jury report
BEBissonette Cup of DenmarkDENOctober 11-12 7 0Jury report

[FAI Home Page] - [Aeromodelling Commission] - [FF World Cup rules 2011] - [FF World Cup report 2011] -[FF World Cup results index]



This page produced by Ian Kaynes